Kancelaria - ul. Ceglana 2, Komorów - na plebanii
Czynna - sobota: 9.00 - 10.00
Kontakt telefoniczny
Tel.: 536 688 793
e-mail: komorow@diecezjazg.pl
Chrzest św. dziecka
Zgłaszając do chrztu dziecko w kancelarii parafialnej należy przygotować:
a) jeżeli jest to pierwsze dziecko w rodzinie - zaświadczenie o wysłuchaniu nauk przed chrzcielnych
b) odpis aktu urodzenia dziecka,
c) adres zamieszkania rodziców (jeżeli rodzice dziecka nie mieszkają w parafii chrztu, wymagana jest pisemna zgoda proboszcza miejsca zamieszkania rodziców na chrzest w innej parafii),
d) dane świadków chrztu (imię i nazwisko, wiek, adres zamieszkania); jeżeli świadkami chrztu są osoby z innej parafii, muszą przedstawić zaświadczenie z parafii zamieszkania, że mogą pełnić zadania chrzestnych,
Chrzestnym może być osoba w wieku przynajmniej 16 lat, wierząca, przaktykująca, która przystąpiła do I Komunii św. i przyjęła sakrament bierzmowania. Rodzice wybierają dwoje chrzestnych (mężczyznę i kobietę), w uzasadnionych przypadkach może być tylko jeden chrzestny.
Chrzest św. osoby dorosłej
Osoba dorosła, pragnąca przyjąć sakrament chrztu św. zgłasza się do proboszcza swojej parafii, gdzie zostanie poinformowana o formie przygotowania do przyjęcia chrztu św.
I Komunia św.
Przygotowanie do I Komunii św. trwa osiem miesięcy. We wrześniu jest organizowane spotkanie dla rodziców dzieci, które w danym roku szkolnym mają przystąpić do sakramentu, w czasie którego jest podawany harmonogram spotkań w ciągu roku szkolnego. I Komunia w naszej diecezji jest udzielana obecnie w III klasie szkoły podstawowej dzieciom, które uczęszczają na katechizację w szkole.
Na wrześniowe spotkanie organizacyjne zapraszam również rodziców dzieci, które nie mają katechezy w szkole (np.: uczą się w poza granicą kraju) w celu omówienia organizacji katechezy dodatkowej.
Proponowany czas I Komunii św. w roku 2020 to 11 czerwiec. Spotkanie z rodzicami dzieci piorwszokomunijnych - 31 maj o 9.00 w kościele.
Bierzmowanie młodzieży
Formacja kandydatów do bierzmowania rozpoczyna się we wrześniu VII klasy szkoły postawowej i trwa do końca pierwszego semestru klasy VIII (półtora roku). Bierzmowanie ma miejsce w drugim semestrze klasy VIII.
Bierzmowanie dorosłych
Kto nie przyjął bierzmowania w szkole podstawowej, zgłasza się po ukończeniu 21 roku życia do własnego proboszcza. Przygotowanie do bierzmowania dorosłych jest organizowane raz w roku w dekanacie (nie w parafii) i trwa trzy miesiące. Po jego ukończeniu kandydat do bierzmowania przystępuje do sakramentu w czasie wyznaczonym przez kurię w danym roku w Zielonej Górze lub w Gorzowie Wielkopolskim.
Sakrament małżeństwa
Dokumenty, które należy przygotować do zawarcia małżeństwa:
a)odpis zupełny aktu chrztu i bierzmowania (z datą do 3 miesiący wstecz),
b) dowód osobisty,
c) świadestwo ukończenia katechizacji,
d) zaświadczenie ukończenia Kursu Przedmałżeńskiego,
e) odpowiednie dokumenty z USC,
f) zupełny odpis aktu urodzenia narzeczonych.
Zapraszam na rozmowę przed rozpoczęciem przygotowania do małżeństwa, wówczas ustalimy terminy spotkań i przygotowania poszczególnych dokumentów.
Pogrzeb
Dokumenty wymagane do wpisu w księdze zgonów przed pogrzebem:
- akt zgonu.